Retki eduskuntaan

eduskunta

eduskunta2

Ensiksi me käveltiin ainakin kilometri. Sitten kun olimme päässeet perille, niin Hannan avustaja saattoi meidät auditorioon. Saimme esittää kysymyksiä ja hän vastasi niihin. Sen jälkeen kansanedustaja Hanna Kosonen tulikin jo ja sitten saimme esittää lisää kysymyksiä. Sitten tuli Hannan kollega Jani Toivola ja saimme kysyä hänestä kysymyksiä. Kysyimme liian vaikeita kysymyksiä ja he eivät osanneet vastata. Kysyimme paljonko rakennuksen sähkölasku on vuodessa. Kysymykset kirjoitettiin ylös ja kysymyksien vastaukset lähetetään ope Markolle viestillä ja siten Marko kertoo vastaukset meille. Sitten olikin aika lähteä koululle. Eduskunta oli hieno paikka ja siellä oli turvatarkastus. Siksi jouduimme mennä Pikkuparlamenttiin koska eduskuntatalo oli remontissa. Pikkuparlamentti oli hieno ja moderni paikka ja portaat olivat valkoiset modernit. Retki oli aika jännä ja hauska. Sitten kun päästiin koululle, mentiin suoraan ruokailuun.

Kalle Wikberg, Tuike Romppanen ja Noa Ryhänen 2B