Kalevalanpäivä koulussamme

Kalevalanpäivää vietettiin koulussamme tänä vuonna tiistaina 28.2.2017. Yhteinen aamunavaus aloitti päivän ja ainakin suurin osa luokista teki Kalevalanpäivään liittyviä tehtäviä ja kuvistöitä, kuudesluokkalaiset tekivät myös Kalevalaisia runoja.

Tässä muutama esimerkki runoista:

  Tuulonen tuiverteleepi,                      Kannel kaunis kajahteleepi,                                          kuiskuttelee kuusosissa.                    sointujansa soittelevi.                                                               Metsä meille musisoipi,                     Ken kieliä kanteloisen,                                                          apunansa asukkaansa.                     Sointujansa soittelevi?

Korvaan koivun kaunokaisen,           Kannel kaunis kajahteleepi,                                                               kiirii kiurun kutsuhuuto.                    sointujansa soittelevi.                                                                         Metsä meille musisoipi,                     Vaka vanha Väinämöinen,                                                                 apunansa asukkaansa.                     sointujansa soittelevi.

Ulvoo uljas susi kedolla,                                                                                                                               kunnioittaa kuuta vanhaa.                                                                                                                           Metsä meille musisoipi,                                                                                                                               apunansa asukkaansa.

 

 

Aamunavauksessa esiintyivät 5A, 2B ja 2C. Saimme kuulla Kalevalaisia lauluja ja runoja sekä Kalevalan tarinaa.

Kiitokset kaikille esiintyjille hienoista esityksistä! 🙂

Kirjoittajat: Laura ja Aada 6B

Runot: Sohvi ja Laura 6B