Yrityskylä

Töölön ala-asteen kuudesluokkalaiset vierailivat yrityskylässä joka sijaitsee Viikissä.

Koululla jaettiin vihkot, ja noin viikkoa ennen oli työhaastattelut. Sen jälkeen saimme tietää mihin työpaikalle pääsimme. Heti saapuessamme saimme tietää yrityskylän säännöt. Jakaannuimme työpaikoillemme ja saimme työvaatteet. Me näimme työtehtävämme työpaikan padilta.

Työvuoroja oli kuusi, joista kaksi oli taukoja. Yrityskylässä oli monta eri työpaikkaa esim, Alepa, Samsung, Kaupungintalo, Apetit ja Mieli. Yrityskylä oli halliin rakennettu pahvimaailma.  Yritykset /toimistot olivat kaikki vierekkäin. Yrityskylä kesti noin päivän, mutta  itse projekti kesti kolme viikkoa. Antaisimme päivälle arvosanaksi 3/5. Vihko tuntui sekavalta, eikä välttämättä päässyt haluamalle työpaikalle. Positiivista oli uuden oppiminen ja työmaailmaan tutustuminen. Tässä vielä kuvia vierailulta.

Peppi,Lilli ja Anna-Julia