4c Amos Rex:issä 12.11.2018

4c -luokka pääsi vierailemaan tällä viikolla uudessa upeassa Amos Rex:issä.

Aloitimme aamun katsastamalla museon jänniä ikkunoita museon ulkokopuolisella aukiolla. Sitten päästiin työpajaan, jossa päästiin kokeilemaan ns. “buddha board” -lautoja. Niille siveltimellä ja vedellä piirretyt kuvat häviävät itsestään noin kymmenessä minuutissa. Piirtäminen oli jännittävää ja hauskaa!

Sitten saatiin värittää perhosia, liskoja ja krokotiileja sekä kukkia, jotka myöhemmin skannattiin osaksi upeaa elävää teosta. Oli jännittävää seurata, kuinka oma kuva tuli osaksi interaktiivista ja kiehtovaa teosta.
Meillä oli hyvä opas, joka kertoi meille monia mielenkiintoisia asioita “Team Lab” -ryhmän huikeista teoksista. 
Seinien täydeltä vellovia aaltoja ja rauhoittava äänimaisema. Venlan ja Vilman poseeraus retken lopuksi. Tämä retkikohde oli kaikille mieluisa, eikä suosikkiteosta osannut valita, kun kaikki olivat niin hienoja.